E-Ticaret Danışmanı | Sosyal Medya ve SEO Danışmanı


Gökhan SEZER

16 Kasım 2016
Türkiye’nin Siber Yeraltı Ekonomisinde Kaçıncı Olduğunu Biliyor musunuz?

16 Kasım 2016 Çeşitli 0 views Yorum Yok

Bildiğiniz gibi bilgisayar yazılımları ve bilgisayar teknolojileri alanlarında uzmanlaşmış kişi veya kişilerin (Hacker) devlete ve devlet dışı özel kamu, kurum ve kuruluşlarına ait web sitesi ve bilgisayarlarına zarar vermek amacıyla yapmış oldukları saldırılara siber saldırı adı verilmektedir.

Siber saldırılar bilgi, belge, şifre vb gizli dosyaların ele geçirilmesinden tutun kişiye özel resim, görüntü vb. psikolojik tehdit içeren saldırılar şeklinde de olabilir. Dünya’da siber saldırı alan ülkeler konusunda ilk sırada Amerika yer almaktadır. Amerikayı sırasıyla Rusya, Çin ve Hindistan izlemektedir. En çok siber saldırı alan ülkeler içinde beşinci sırada ise Türkiye bulunmaktadır. Saldırıların ilk amacı para kazanmak iken ikinci amaç zarar vermek şeklinde tanımlanabilir.

turkiyenin-siber-yeralti-ekonomisinde-kacinci-oldugunu-biliyor-musunuz

Ülkemizde kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlara bulaşma oranı dünya ortalamasının yaklaşık 2.5 katından fazladır. Bu oranı ülkemizdeki bilgisayar sayısı ve bilgisayar kullanıcılarına indirgediğimizde ise her 10 bilgisayardan 4 ünde kötü amaçlı yazılım bulunmaktadır. Rakamlara baktığımız zaman ülke olarak siber saldırılardan korunmak konusunda yetersiz kaldığımızı açık olarak görebiliyoruz.

Ayrıca malware ve virüs saldırılarının her yıl global bütçeye verdiği zarar ise tam 3 trilyon dolar. Orjinal olmayan yazılımlar, virüs ve güvenlik programlarının eski, güncel veya yetersiz olması, illegal içerikli sitelere yapılan ziyaretler, güvenli olmayan internet bağlantıları gibi bir çok farklı nedenden dolayı bilgisayarlarınız güvenlik konusunda yetersiz kalabilir ve siber saldırıya uğrayabilir.

Yorum Yap

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.