E-Ticaret Danışmanı | Sosyal Medya ve SEO Danışmanı


Gökhan SEZER

21 Mart 2015
E-Ticaret ve Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması İlişkişi

21 Mart 2015 E-Ticaret, Satış ve Pazarlama 0 views Yorum Yok

E-ticaret içerisinde memnuniyeti ve müşteri bağlılığını artırmak adına e-ticaret firmaları tarafından birçok farklılaşma çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir tanesi de kullanıcı deneyimi pazarlamasıdır. Eminim ki kullanıcı deneyimi pazarlaması ne anlama geliyor, nasıl yapılıyor gibi birçok soru aklınıza geliyordur. İsterseniz bu soruları cevaplamaya çalışalım.

İnsanlar herhangi bir ürün veya hizmeti satın almaya karar verdikten sonra internet üzerinden başlattıkları satın alma süreci esnasında birçok alışveriş sitesini ziyaret ederek almayı düşündükleri ürüne kendi öncelikli kriterlerine göre ulaşmaya çalışırlar. Bu kriterleri fiyat, teslimat, ücretsiz kargo, taksit, komisyon, bulunabilirlik, site kullanım kolaylığı vb. birçok şekilde tanımlamak mümkündür.

Yukarıdaki kriter yada kriterler tamamlanmasından e-ticaret sitesinden yapılan alışveriş hareketinin sonuçlanmasına kadar geçen süre içerisinde müşterilerin e-ticaret sitesi içerisinde karşılaştıkları sorunlar, problemler veya güçlüklerin tamamını kullanıcı deneyimi (UX) olarak adlandırabiliriz.  Müşterinin karşılaştığı bu sorun veya problemler alım kararını olumsuz etkilemekte ve satış sürecinin sonlanmamasına neden olmaktadır. Sonlanmayan her satış süreci de e-ticaret sitesi için karlılığın ve rekabet gücünün düşmesi anlamına gelmektedir. Bu sorun ve problemlerin çözümüne yönelik yapılan çalışmaların tamamı da kullanıcı deneyimi pazarlaması olarak adlandırılmaktadır.

kullanici-deneyimi-pazarlamasi

Ülkemizde henüz yeni sayılabilecek kullanıcı deneyimi pazarlaması kavramı artan rekabet şartlarında yavaş yavaş ön plana çıkmaktadır. E-ticaret firmaları konu ile ilgili kendi içerisinde kullanıcı deneyimlerinin takibi ve sonuçların değerlendirilip aksiyon alınması ile ilgili birimler kurabileceği gibi bu işi profesyonel firmalar aracılığı ile de yapabilmektedir. Bu firmalardan ön plana çıkan ise userspots firmasıdır.

E-ticaret sitenizin iletişim kısmından ulaşan bildirimler, sosyal medya hesaplarınıza bırakılan mesajlar, çağrı merkeziniz varsa burada ki şikayet ve öneriler, internet üzerinde e-ticaret siteniz dışındaki forum, site vb. kanallarda e-ticaret siteniz ile ilgili yapılan yorumların tamamı e-ticaret siteniz için yapacağınız kullanıcı deneyimi çalışmalarında size yol gösterecek en önemli veriler olacaktır.

Bu veriler ışığında e-ticaret projenizde yapacağınız iyileştirme ve düzenlemeler sayesinde kullanıcı deneyimi pazarlaması konusunda rakiplerinize karşı ciddi avantaj sağlayabilir, müşteri memnuniyetini ve devamında müşteri bağlılığınızı artırabilirsiniz.

Yorum Yap

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.